Дедалі частіше, а особливо у воєнний період чимало людей зіштовхуються зі стресом. Провідний психіатор, завідувач кафедри Медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії медико-психологічного факультету Національного медичного університету імені О. О. Богомольця, доктора медичних наук Олег Чабан розповідає ефективні способи побороти стрес.
Як побороти стрес?
- Сядьте і подумайте, який спосіб життя ви ведете. Можливо, ви порушили основну біологічну базу, тому будь-яка негативна подія стає для вас надмірно стресовою, коли в інших вона не викликає гострий посттравматичний стресовий розлад.
- Приведіть своє життя до норми: вчасно лягайте спати, регулярно харчуйтеся, задовольніть своє тіло, адже воно створене природою, щоб бути в русі, а не лише сидіти й лежати.
- Займіться фізкультурою. Не спортом, а фізкультурою, тому що спорт – це травматична річ. Щонайменше – ходіть на прогулянки, а в напарники візьміть однодумця чи близьку людину.
- Не їжте продуктів, які можуть “обурити” кишківник, адже саме з нього, а не з голови, починається стрес. Кількість нейронів – нервових клітин у кишківнику – на другому місці після головного мозку, і саме там із триптофану створюється серотонін – гормон щастя, який буде приносити вам задоволення і забезпечувати ефективну роботу головного мозку.
- Не навалюйтесь на їжу о 8-й годині вечора, тому що потім, крім важкості у шлунку, матимете ще й докори сумління.
- Вживайте продукти рослинного походження, які допомагають організму очищатися.
- Закінчуйте роботу “у своїй голові”. На жаль, багато хто продовжує думати про роботу, навіть коли приходить додому. Вчіться говорити собі “стоп”, переступаючи поріг власної квартири.
- Заведіть тварину. Можна прямо сьогодні ввечері вийти на вулицю й підібрати когось. Поранена ворона, кіт чи собака – не має значення, хто це буде. У вас з’явиться член сім’ї, який ніколи не моралізуватиме, а буде підходити, дивитися в очі, ластитись і говорити: “Ти найкращий!”. Домашня тварина може стати вашим особистим психотерапевтом.
- Припиняйте дивитися на життя через екрани смартфонів. Перейдіть на живе спілкування, адже воно набагато цінніше за “правильні” посмішки у Фейсбуці.
- Почніть читати книги. Або продовжіть. Сучасна людина перейшла на “кліпове мислення”, тому навіть коли ми заходимо у цікаву статтю, то терпіння зазвичай вистачає тільки на заголовок, ілюстрацію (якщо вона є) і останній абзац.